Celem działalności każdego podmiotu gospodarczego jest osiąganie maksymalnie wysokich przychodów. Na konkurencyjnych rynkach dążenia jednych firm są znacznie ograniczane przez działalność innych podmiotów, które upatrują źródeł swojego powodzenia w grupie tych samych klientów. To rodzi konieczność angażowania znacznych sił i środków w działania mające na celu zbudowanie przewagi rynkowej. Reklama i public relations są narzędziami, które umożliwiają tworzenie odpowiedniego wizerunku przedsiębiorstw, marek lub poszczególnych produktów. Jest to proces ciągły, nieustający i podejmowany jednocześnie przez wszystkich, rynkowych graczy. Sukces zależy od skuteczności przedsiębiorców w przekonywaniu klientów do własnych celów.

Żyjemy obecnie w epoce informacji. Każdy z nas ma bardzo szeroki dostęp do różnorodnych źródeł informacji. Tradycyjna praca, nośniki zewnętrzne i wszechobecny Internet stanowią kompletną platformę informacyjną. Powodzenie firmy zależy od umiejętności wykorzystania każdego z tych kanałów, w celu nawiązania odpowiednich relacji z bezpośrednim otoczeniem. Dzięki temu można zdobyć i utrzymać klientów, a co za tym idzie, stworzyć możliwości do sprzedaży towarów czy też usług. Ponieważ każdy uczestnik rynkowy zachowuje się w podobny sposób, to na agencje reklamowe spada ciężar wymyślenia metod skutecznego dotarcia do klientów.

Pomysły specjalistów od skupiania uwagi publicznej bywają rozmaite. Nośnikiem treści reklamowych mogą być przedmioty codziennego użytku, słodycze, ubiory. Wszystko zależy od kreatywności osób odpowiedzialnych za kampanie reklamowe. Przykłady mogą być szokujące. Na poziomie Komisji Europejskiej zablokowana została możliwość drukowania reklam na skorupkach od jajek. Ktoś uznał, że jajko na miękko, stojące przed konsumentem podczas śniadania, może doskonale nadawać się do przekazywania treści perswazyjnych. Miejscem nieustannego wyścigu jest Internet. Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach jest tego najlepszym przykładem. Wszystko po to, żeby znaleźć się wśród tych firm, które jako pierwsze będą mogły zakomunikować konsumentowi, że zapewnią mu wszystko to, czego potrzebuje.