Marketing wyszukiwarkowy jest niezwykle efektywną formą generowania ruchu na stronach internetowych. Jego idea sprowadza się do dwóch działań: kampanii płatnych linków oraz pozycjonowania stron. Internetowe agencje reklamowe potrafią dość skutecznie wypromować każde miejsce w sieci. Problem w tym, że wymaga to dość długiego czasu, a osiągnięty efekt jest niezwykle ulotny. Zaprzestanie działań oznacza zazwyczaj zaprzepaszczenie włożonej do tej pory pracy i wydanych na ten cel pieniędzy.

Najlepsze efekty daje łączenie obu technik. Pozwala na wygenerowanie synergii, która znacznie skraca czas, niezbędny do osiągnięcia pożądanego ruchu na stronie. Z punktu widzenia sklepu internetowego lub innych witryn, nastawionych sprzedażowo, ma to kolosalne znaczenie. Bez ruchu i rosnącej grupy unikatowych użytkowników nie ma zysków z handlu.

Pozycjonowanie jest warunkiem koniecznym do zwiększenia poziomu odwiedzin. Badania pokazują, że internauci rzadko wchodzą w drugą stronę wyników, wyświetlanych przez wyszukiwarkę. W praktyce liczy się pierwsza trójka rekordów. Akceptowalne efekty daje obecność w pierwszej dziesiątce witryn, prezentowanych w związku z konkretnymi frazami wyszukiwania. Reklama w formie linków sponsorowanych jest traktowana zazwyczaj jako uzupełnienie działań pozycjonujących.