Znaczna część przedsiębiorców zawęża pojęcie wizerunku jedynie do działań reklamowych, związanych z polityką firmy i oferowanymi przez nią produktami. Tymczasem okazuje się, że na wizerunek firmy składa się każde podejmowane przez nią działanie. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezbędne do właściwego funkcjonowania na rynku. Żadne przedsiębiorstwo nie żyje w próżni, a każde jego zachowanie jest obserwowane przez bieżące otoczenie. Znaczenie ma wszystko. Siedziba firmy, procedury obsługi klientów, logotyp, kolory firmowe, wzornictwo produktów to tylko najbardziej charakterystyczne elementy. Dla klientów może mieć znaczenie również tak niezwiązana z marketingiem sprawa jak sposób, w jaki firma traktuje swoich własnych pracowników.

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma odpowiednia reklama. Zazwyczaj jej wymyśleniem i przygotowaniem zajmują się profesjonalne agencje reklamowe, których zadaniem jest dostosowanie kampanii do pozostałych elementów wizerunkowych. Wszystko po to, aby przekaz dotyczący firmy był spójny i wiarygodny. Inaczej odbiorcy materiałów perswazyjnych będą zdezorientowani, a ich konsumenckie zachowania będą różne od przewidywanych. Organizacją kampanii w Internecie zajmują się agencje interaktywne. Są to wyspecjalizowane firmy, dysponujące grafikami i programistami, którzy doskonale znają sieciowe środowisko i umieją tworzyć przekazy, trafiające do ściśle określonych grup odbiorców.

Jedna z teorii skutecznego marketingu mówi o tym, że klienci są skłonni wybierać firmy, które sprawiają wrażenie zwycięzców. Niekiedy działa to na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Liderem rynku może zostać jedynie firma, która od początku działalności zachowuje się jakby już osiągnęła taką pozycję. Przykładem mogą być praktyki obecne w Internecie. Użytkownicy nie są skłonni do żmudnego przeszukiwania sieci w celu znalezienia interesujących ich treści. Jeżeli firmowy przekaz nie znajdzie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, to w zasadzie nie ma szans, aby ktokolwiek miał możliwość się z nim zapoznać. Właśnie dlatego, tak istotne znaczenie ma pozycjonowanie stron internetowych. Skoro liczą się zwycięzcy, należy zrobić wszystko, aby znaleźć się na podium.